Connect with us

News

​Mbi 60 mijë persona kanë hyrë në Kosovë në periudhën 18 mars – 1 qershor

Published

on

Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit Covid-19 nga ana e Qeverisë se Republikës se Kosovës ka pranuar materialet nga Policia kufitare dhe Ministria e Shëndetësisë që kanë të bëjnë me “Qendrën Karantinë” dhe rastin e të ndjerit Agon Musliu.

Komisioni i udhëhequr nga kryetarja e këtij Komisioni, deputetja Mimoza Kusari-Lila vendosi që për mbledhjen e radhës më 22 të këtij muaj të nisin intervistimet me prindin e të ndjerit Agon Musliut si dhe me dëshmitarin tjetër Valdet Hashanit, ndërsa më 23 është paraparë të intervistohen ish-ministri i Shëndetësisë Arben Vitia dhe shef i Qendrës Karantinë, Izet Sadiku.

Deputetja Kusari-Lila tha se më datë 22 shtator (e martë) do të intervistohen menaxheri i Qendrës së Karantinës, Valdet Hashani, dhe njëri prind i Agon Musliut.

Ndërsa, ajo ka thënë se të mërkurën do të intervistohen ish ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia si dhe ish-zëvendësministri njëherësh nfektologu Izet Sadiku.

Kusari-Lila: Javën e ardhshme nis intervistimi ish-ministrit Vitia

“Paraprakisht do të dakordohemi sot që t’ju dërgohen ftesat. Në listë është ish-ministri Arben Vitia, pastaj prindi i Agon Musliut, Izet Sadiku dhe Valdet Hashani. Që të katërtit”, thotë Kusari Lila.

Ajo po ashtu ka thënë se si Komision kanë pranuar materialin e rastit tragjik të të ndjerit Agon Musliu.

Kusari Lila: Kemi pranuar materialin e rastit tragjik të të ndjerit Agon Musliu

“Sipas kërkesës policia kufitare ka dërguar statistikat e përgjithësuara të kalimeve, transitit e atyre që kanë hyrë në territorin e Republikës së Kosovës dhe gjithashtu janë edhe materialet e tjera të Ministrisë së Shëndetësisë që kanë të bëjnë me “Qendrën Karantinë”. Deklarata e të ndjerit Agon Musliu me rastin e pranimit të tij në aeroportin ndërkombëtar të Prishtinës. Materiali me emailin zyrtar të njoftimit të përcjellës së tij pas veprës, përkatësisht ngjarjes tragjike dhe lista e vullnetarëve të cilët janë paraqitur të punojnë vullnetarisht për t’i ndihmuar Ministrisë së Shëndetësisë në qendra të ndryshme”, tha ajo.

Në bazë të raportit të policisë kufitare në periudhën 18 mars-1 qershor gjatë kohës së izolimit të qytetarëve me masa qeveritare, në Kosovës kanë hyrë 60 mijë persona, ndërsa në karantinë kanë hyrë vetëm 1 mijë e 600 persona.

Haxhiu: Mbi 60 mijë persona kanë hyrë në Kosovë brenda periudhës 18 mars-1 qershor

“unë e kam thënë atë ditë edhe në Komision kur kam kërkuar të dhënat prej policisë së kufitare që kanë qenë gjatë asaj periudhe kohore, 18 mars 1 qershor mbi 30 mijë persona që kanë hyrë në Kosovë, ndërsa në bazë të raportit edhe të policisë del që janë më shumë se 60 mijë persona që kanë hyrë në Kosovë, por vetëm mbi 1 mijë e 600 prej tyre janë karantinuar”, ka thënë Haxhiu.

Komisioni po ashtu ka kërkuar nga Ministria e Brendshme që të sjellë materiale të klasifikuara për hyrjet e qytetarëve në Kosovë në bazë të pikave kufitare tokësore dhe ajrore, gjatë kohës kur ishin në fuqi masat për karantinim.

Continue Reading

News

Kelmendi reagon ndaj deputetëve: Kësaj i thuhet marre e madhe!

Published

on

Gazetari Adriatik Kelmendi ka reaguar ndaj deputetëve të Kuvendit të Kosovës, të cilët nuk po e votojnë ligjin për rimëkëmbje ekonomike.

Përmes një postimi në Facebook, ai ka thënë se në muaj marrin rreth 2 mijë euro e nuk po e kalojnë një ligj që i ndihmon qytetarët me më pak se 200 euro, përcjell Bota sot.

Për këtë ai ka thënë se është marre e madhe.

Postimi i plotë:

Këta deputetët që i marrin rreth 2 mijë euro në muaj, nuk mund të bëhen bashkë e ta hartojnë e kalojnë një ligj i cili do t’i ndihmonte qytetarët shumë prej të cilëve në kohë pandemie s’i kanë as nga 200 euro në muaj.

Kësaj i thuhet marre e madhe!

Continue Reading

News

Rashit Qalaj jep detaje për aksionin e policisë që u zhvillua sot

Published

on

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj, ka bërë të ditur se sot nga ora 07:00 deri në 19:00, zyrtarët e PK-së kanë shqiptuar 300 gjoba për shkelësit e masave të Qeverisë kundër COVID-19.

Po ashtu gjatë kësaj periudhe kohore janë dhënë 88 vërejtje ndaj qytetarëve e bizneseve që nuk e respektuan Ligjin AntiCovid.

Teksa njofton se aksioni i policisë është duke vazhduar që nga ora 20:00.

“Më 28.09.2020 nga ora 07:00 – 19:00 nga policia janë shqiptuar 300 gjoba sipas Ligjit të ri AntiCovid dhe janë dhënë 88 vërejtje ndaj qytetarëve e bizneseve. Nga ora 20:00 është duke vazhduar aksioni i përbashkët me inspektoratin për të mbikëqyrur respektimin e ligjit dhe zbatimin e vendimit të Qeverisë”, tha Qalaj.

Continue Reading

News

Ish-komandanti Hisen Berisha tregon si u trajtua një rob lufte në Koshare

Published

on

Ish-komandanti i UÇK-së në Koshare, Hisen Berisha, ka rrëfyer një ngjarje që kishte ndodhur gjatë luftës në Koshare në lidhje me robërit e luftës.

Ai ka treguar se ju ka thënë ushtarëve të tij që me të ndaluarin të sillen sipas Ligjit Ndërkombëtar të Luftës, dhe për këtë është habitur një gazetar i huaj që ka qenë i pranishëm aty.

“Është një rast kur një ushtar më ka pyetur çfarë të bëjmë me një të ndaluar, aty ka mund dikush të thotë diçka tjetër, por unë kam pasur me vete një fletushkë të UNHCR-së, e cila në njërën faqe ka pasur Ligjin Ndërkombëtar të Luftës dhe në tjetrën ka shkruar se si trajtohen robërit e luftës. Unë i kam thënë merre këtë fletushkë, lexojeni kapitullin për robërit e luftës se si trajtohen në bazë të ligjit dhe ashtu veproni”, ka deklaruar Berisha.

Ai ka treguar se prezent ka qenë një gazetar i huaj, dhe ishte habitur se si një komandant i luftës i udhëzon ushtarët e tij që të veprojnë në bazë të Ligjit Ndërkombëtar.

Continue Reading

Trending