Connect with us

News

Published

on

Për Flori Dedonin, një anëtar i komunitetit të vogël hebre të Kosovës, lajmi se vendi i tij po krijon lidhje zyrtare diplomatike me Izraelin është shkak për festë.

Deri javën e kaluar, Izraeli ishte në mesin e dhjetëra vendeve që nuk kishin njohur territorin me shumicë myslimane të vendosur midis Shqipërisë dhe Serbisë, shkruan timesofisrael, përcjell Bota sot.

“Kur dikush mëson se jam hebre, ata zakonisht pyesin diku gjatë bisedës pse Izraeli nuk na njeh”, tha Dedoni. “Tani, më në fund po ndodh dhe ndjenja është thjesht festive. Plus, nuk kam pse të shpjegoj më”, shtoi ai.

Njohja e nënkuptuar e Izraelit për Kosovën është pjesë e një marrëveshje trepalëshe e nënshkruar më 4 shtator në Shtëpinë e Bardhë. Sipas njoftimit, Serbia, e cila pretendon pronësinë e territorit të Kosovës dhe ka luftuar kundër njohjes ndërkombëtare të deklaratës së saj të pavarësisë në 2008, ka rënë dakord të bashkëpunojë për disa çështje ekonomike me qeverinë e rajonit të shkëputur.

Marrëveshja përcakton që të dy vendet do të hapin ambasada në Jeruzalem – një zhvillim me të cilin Izraeli dhe Shtetet e Bashkuara po përparojnë, pavarësisht kundërshtimit nga palestinezët dhe Bashkimi Evropian, të cilët thonë se qyteti duhet të njihet si kryeqyteti i Izraelit vetëm pas një marrëveshje paqësore me palestinezët.

Image

Një statujë e ish-presidentit amerikan Bill Clinton në një bulevard me emrin e tij, në Prishtinë, Kosovë, 23 qershor 2020. (Armend Nimani / AFP)

Shtetet e Bashkuara janë një nga 116 vendet që njohin Kosovën, një vend pa dalje në det me rreth 1.8 milion banorë me një sipërfaqe toke afërsisht sa gjysma e madhësisë së New Jersey. Kina, Rusia dhe India, ndër fuqitë e tjera, nuk e kanë njohur. Mosnjohja e tyre dhe e vendeve të tjera të rëndësishme duke përfshirë Spanjën, Izraelin, Marokun dhe Ukrainën, besohet të jetë një çështje e qëndrueshmërisë: Ata kanë frikë nga inkurajimi i deklaratave të njëanshme të pavarësisë në territoret që kontrollojnë.

Por pozicioni i Izraelit ishte përmbushur me moskuptim në Kosovë, njerëzit e të cilit janë jashtëzakonisht pro-amerikanë dhe kanë një traditë të gjatë të filosemitizmit. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, qytetarët e Kosovës dhe të Shqipërisë shpëtuan hebrenjtë vendas dhe ndihmuan refugjatët që iknin nga vendet e tjera të pushtuara nga nazistët.

“Është ironike që Izraeli nuk na njeh”, kishte deklaruar presidenti i Kosovës Hashim Thaçi në një intervistë për 2016 me Ynet.

Image

Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi vendos lule në Prishtinë, 23 maj 2013, në pllakën përkujtimore duke kujtuar hebrenjtë e Kosovës që u zhdukën në Holokaust, në vendin ku qëndronte sinagoga e fundit e Kosovës deri në 1963. (Armend Nimani / AFP)

Kërkimi 12-vjeçar i Kosovës për njohje dhe kundërshtimi i vazhdueshëm ndaj saj nga fuqitë e mëdha botërore, kanë bërë që Dedoni dhe gruaja e tij të pyesin nëse Kosova është vendi më i mirë për të rritur djalin e tyre 7-vjeçar, Lior. Dedoni është një inxhinier teknik dhe anëtar i Korpusit Diplomatik Hebre të Kongresit Botëror Hebre.

“Ka shumë lloje të çështjeve, duke përfshirë vizat dhe çështjet e udhëtimit, kur shumica e botës nuk e njeh vendin tuaj, pasaportën tuaj” tha Dedoni. “Ne duam që Kosova të ketë sukses dhe ta dëshirojmë atë, por me të gjitha vështirësitë, ne po pyesnim nëse do të bëhet ndonjëherë një vend i njohur plotësisht sepse ne gjithashtu duam t’i japim fëmijës tonë fillimin më të mirë në jetë”.

Por, njohja e re izraelite e Kosovës dhe aftësia e dukshme e Serbisë për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën, po i jep Dedonis “shpresë të re” për të qëndruar në Kosovë, shkruan timesofisrael, përcjell Bota sot.

Lajmi për njohjen e Kosovës nga Izraeli ka dhënë energji për komunitetin hebre prej rreth 100 vetave, i cili është i vendosur në kryeqytetin e Kosovës, Prishtinë, megjithëse nuk ka sinagogë atje. Anëtarët e saj takohen për darkat Shabbat dhe për pushime në një hotel në Prishtinë që është në pronësi të një shqiptari mysliman me interes për Judaizmin – veçanërisht Kabala dhe libri shpirtëror i Zohar, tha Dedoni.

“Tani ka një atmosferë entuziazmi në komunitet”, shtoi ai.

Image

Fëmijët e anëtarëve të komunitetit hebre të Kosovës studiojnë hebraisht në një kamp veror në vitin 2020. (Foto nga Flori Dedoni)

Dedoni ka lindur në Kosovë, por shumë anëtarë të tjerë të komunitetit të tij janë shtetas të Izraelit dhe të punësuar nga firmat ndërkombëtare aktive në Kosovë. “Rreth 50 njerëz paraqiten rregullisht për shërbimet e Shabbat”, tha ai. Shumica e tyre fitojnë paga që janë mbi pagën mesatare mujore të vendit prej rreth 500 euro, por janë në të njëjtin nivel me të ardhurat e kosovarëve të tjerë të punësuar në profesione shumë të afta.

Hebrenjtë e Kosovës gjithashtu e duan Donald Trumpin. Presidenti amerikan nuk është i njohur për popullaritetin e tij në vendet myslimane, ku shumë besojnë se ai është një anti-musliman, ndër arsye të tjera, sepse ai ka viza të kufizuara udhëtimi për qytetarët e disa vendeve me shumicë myslimane.

Por në një sondazh të Gallup nga 2018, mbështetja për Trump ishte rreth 75 përqind në Kosovë, më e lartë se kudo tjetër në Evropë (e ndjekur nga Shqipëria, me 72%). Në sondazhin e këtij viti në Gallup, vlerësimi në Kosovë u rrit në 82%, përsëri më i larti në Evropë.

Dedoni ia atribuon këtë raporteve të marrëveshjeve diplomatike që pikojnë në këtë muaj.

“Në Kosovë, Trumpi është Amerika, dhe Amerika dhe gjithashtu Izraeli, luftojnë për sukses dhe liri”, tha Dedoni./BS

Continue Reading

News

LAJM I FUNDIT: Milaim Zeka për Albin Kurtin, ka fjalë të rënda ndaj tijë e quan edhe abuzues i shekullit

Published

on

Gazetari Milaim Zeka ka thënë në emisionin Pressing në T7 se kryetari i VV’së po gënjen të gjithë kur po thotë se do i mbronte veteranët nga Gjykata Speciale.

“Albin Kurti është abuzuesi i shekullit”, tha ai.

“Nuk ka njëri që abuzon sikur ai me patriotizëm me shtetësi me varfëri dhe tani me speciale. Ai kishte thënë se i mbron nga Specialja veteranët. Po të ishte ashtu të gjithë liderët do i thonin eja ti dhe na mbrojë. Por nuk është kështu. Albin Kurti dëmin më të madh në historinë politike të Kosovës ja ka bërë ai dhe VV’ja”, shtoi ai. /Express/

Continue Reading

News

Raka: Ekziston mundësia e riinfeksionit nga COVID-19

Published

on

Mikrobiologu, Lul Raka, ka thënë se ekziston mundësia e riinfeksionit nga COVID-19.

“Janë dy opsione. I pari më i shpeshtë dhe më reali është se një pjesë e pacientëve nëse janë pozitivë vazhdojnë me qenë pozitivë për disa javë me radhë, ka raste për gjashtë javë. Edhe pse pacienti në fillim ka pasur simptome mirëpo më vonë jo, edhe në këto raste interpretimi ka qenë që ajo është fazë kur imuniteti i organizmit e largon virusin nga trupi”, ka thënë Raka. “Mirëpo një nga mangësitë e testimeve PCR është e ai nuk e dallon a është virus i gjallë apo janë pjesëza të virusit që nuk janë infektive. Në shumicën e rasteve këto janë pjesëza të virusit që s’janë infektive. Pra, nëse s’ka simptome nuk e bart infeksionin”.

Ai ka thënë se rastet e riinfkesionit janë të rralla.

“Interesante ka qenë rasti i parë i riinfeksionit, kjo mundet me u përcaktuar me sekuencionim, një metodë gjenetike që tregon se ai virusi i parë dhe i dyti gjenetikisht a janë të njëjtë apo ndryshojnë. Nëse janë të njëjtë është vazhdim, nëse ndryshojnë atëherë ka riinfeksion. Deri sot në botë janë pesë raste të tilla. Teorikisht e praktikisht ka mundësi me u përsërit, mirëpo gjasat janë me pas të njëjtin virus”, ka thënë Raka.

Continue Reading

News

Gjiko e ka emocionuar Elitën me veprimin e fundit

Published

on

Moderatorja, Elita Rudi, është një prej emrave më të përfolur në publik.

Ajo është shumë e komentuar sidomos për jetën e saj private, shkruan ORAinfo.

Elita është shumë aktive në rrjetet sociale me postime të ndryshme.

Në foton e fundit ajo e ka publikuar Gjikon duke e pastruar Zërin.

Duket se ky gjest i ka pëlqyer shumë Elitës./ORAinfo/

p data-revive-zoneid=”4″ data-revive-id=”b4a7c49f3a3ff04048ce2ff39a709417″>p>

Komento:

Continue Reading

Trending