Connect with us

News

Analisti flet për 100 ditshin e qeverisë, ja të mirat dhe të këqijat e Qeverisë Hoti

Published

on

Opozita në vend po e konsideron si të dështuar në qeverisjen e brendshme dhe politikën e jashtme, 100 ditshin e punës së qeverisë të udhëhequr nga kryeministri Avdullah Hoti.

VV dhe PDK thonë se kjo periudhë e qeverisjes u karakterizua me dështim në menaxhimin e pandemisë, ku Kosova shënoi ndër rastet më larta në botë sa i përket numrit të të infektuarve dhe të vdekurve për kokë banori. Kosova u fut në listën e zezë të udhëtimeve të qytetarëve tonë nga shumica e vendeve të rajonit dhe ato evropiane. Kështu e kanë vlerësuar opozita, ekzekutivin e vendit.

E, për këtë çështje për “Bota sot”, ka folur edhe njohësi i rrethanave politike.

Analisti politik, Faton Mehmeti, në një bisedë për gazetën “Bota sot”, ka thënë se për 100 ditët e qeverisjes Hoti në aspektin e brendshëm nuk është se është bërë diçka pozitive.

Sipas Mehmeti, pozitive nga ana e qeverisë aktuale është vetëm kthimi i besimit tek administrata amerikane.

Image

Faton Mehmeti

“Realisht në aspektin e brendshëm nuk është se ka bërë diçka pozitive, pasi situata me Covid-19 kishte eskaluar dhe kemi qenë vendi parë për rastet e vdekjes për nga numri i banorëve. Pra, në aspektin e brendshëm nuk ka qeverisur mirë, ndërsa në aspektin e jashtëm ka efekte pozitive siç është kthimi i besimit tek administrata amerikane e kjo pak a shumë ka sjellë nota pozitivë”, ka thënë Mehmeti.

Ndërsa, në aspektet tjera, Mehmeti deklaron se nuk është se ka ndonjë sukses tjetër.

Derisa, përmend edhe tensionet brenda koalicionit, gjë që sipas analisti, kanë ndikuar tek qytetarët.

“Ndërsa, në aspekte tjera nuk është se ka dhënë ndonjë mesazh të tek mirë qytetarët apo se ka qeverisur më mirë se qeveria Kurti, ndërsa kjo qeveri gjatë kësaj kohe është përcjellë me tensione të brendshme dhe kjo sigurisht ka ndikuar në punët konkrete tek qytetarët, dhe natyrisht kur nuk ka punë konkrete dhe punët tek qytetarët nuk shkojnë mirë”, ka theksuar analisti dhe njohësi i çështjeve politike, Faton Mehmeti, për gazetën “Bota sot”.

Continue Reading

News

LAJM I FUNDIT: Milaim Zeka për Albin Kurtin, ka fjalë të rënda ndaj tijë e quan edhe abuzues i shekullit

Published

on

Gazetari Milaim Zeka ka thënë në emisionin Pressing në T7 se kryetari i VV’së po gënjen të gjithë kur po thotë se do i mbronte veteranët nga Gjykata Speciale.

“Albin Kurti është abuzuesi i shekullit”, tha ai.

“Nuk ka njëri që abuzon sikur ai me patriotizëm me shtetësi me varfëri dhe tani me speciale. Ai kishte thënë se i mbron nga Specialja veteranët. Po të ishte ashtu të gjithë liderët do i thonin eja ti dhe na mbrojë. Por nuk është kështu. Albin Kurti dëmin më të madh në historinë politike të Kosovës ja ka bërë ai dhe VV’ja”, shtoi ai. /Express/

Continue Reading

News

Raka: Ekziston mundësia e riinfeksionit nga COVID-19

Published

on

Mikrobiologu, Lul Raka, ka thënë se ekziston mundësia e riinfeksionit nga COVID-19.

“Janë dy opsione. I pari më i shpeshtë dhe më reali është se një pjesë e pacientëve nëse janë pozitivë vazhdojnë me qenë pozitivë për disa javë me radhë, ka raste për gjashtë javë. Edhe pse pacienti në fillim ka pasur simptome mirëpo më vonë jo, edhe në këto raste interpretimi ka qenë që ajo është fazë kur imuniteti i organizmit e largon virusin nga trupi”, ka thënë Raka. “Mirëpo një nga mangësitë e testimeve PCR është e ai nuk e dallon a është virus i gjallë apo janë pjesëza të virusit që nuk janë infektive. Në shumicën e rasteve këto janë pjesëza të virusit që s’janë infektive. Pra, nëse s’ka simptome nuk e bart infeksionin”.

Ai ka thënë se rastet e riinfkesionit janë të rralla.

“Interesante ka qenë rasti i parë i riinfeksionit, kjo mundet me u përcaktuar me sekuencionim, një metodë gjenetike që tregon se ai virusi i parë dhe i dyti gjenetikisht a janë të njëjtë apo ndryshojnë. Nëse janë të njëjtë është vazhdim, nëse ndryshojnë atëherë ka riinfeksion. Deri sot në botë janë pesë raste të tilla. Teorikisht e praktikisht ka mundësi me u përsërit, mirëpo gjasat janë me pas të njëjtin virus”, ka thënë Raka.

Continue Reading

News

Gjiko e ka emocionuar Elitën me veprimin e fundit

Published

on

Moderatorja, Elita Rudi, është një prej emrave më të përfolur në publik.

Ajo është shumë e komentuar sidomos për jetën e saj private, shkruan ORAinfo.

Elita është shumë aktive në rrjetet sociale me postime të ndryshme.

Në foton e fundit ajo e ka publikuar Gjikon duke e pastruar Zërin.

Duket se ky gjest i ka pëlqyer shumë Elitës./ORAinfo/

p data-revive-zoneid=”4″ data-revive-id=”b4a7c49f3a3ff04048ce2ff39a709417″>p>

Komento:

Continue Reading

Trending