Connect with us

News

Asociacioni temë e rrezikshme, juristi e “godet” Thaçin: Është një politikan aksidental dhe i paparashikushëm, edhe Ramushi është i njejtë!

Published

on

Nesër do të mbhet takimi i radhës në Bruksel mes Kosovës dhe Serbisë me ndërmjetësimin e Mirosllav Lajçak.

E, Presidenti i vendit Hashim Thaçi, në një deklaratë të tij ka thënë se rikthimi i çështjes si Asociacionit në bisedime është temë e rrezikshme. Derisa Kryeministri Avdullah Hoti në një deklaratë ka thënë se nuk do të bisedohet për Asociacionin.

Në një prononcim për “Bota sot” njohësi i çështjeve politike, Blerim Burjani ka komentuar duke thënë se, ishte vet Presidenti Thaçi që kishte dhënë pajtim për këtë.

“Në kohën e tij politike ishte bërë një marrëveshje e tillë ai kishte dhënë këtë pajtim, përderisa Gjykata Kushtetuese kishte dhënë vërejtjet e saj dhe kishte udhëzuar se si do të duhej zbatuar kjo marrëveshje, tash po thotë se rikthimi i kësaj marrëvshje është e rrezikshme, ajo si marrëveshje ishte e rrezikshme për sovranitetin e Kosvës në vitin 2013, pra tash këto fjalë s’kanë kuptim”, thotë Burjani.

Ai thekson se, zbatimi i kësaj marrëveshje duhet të bëhet me në pajtim me verdiktin e Gjykatës Kushtetuese

“Nëse fillon zbatimi i kësaj marrëveshje ajo duhet të behët në pajtim me verdiktin e Gjykatës Kushtetuese, tash cilat janë planet e Hashimit në këtë drejtim që e quan të rrezkishme, për shkak se nuk është vet më në proces apo për shkaqe tjera, mos të harrojmë në kohën e Thaçit ka ndodhë fusnota që ishte kundër kushtetuese, plotësisht”, shprehet Burjani.

Image

Blerim Burjani

 

Sipas tij, Hashim Thaçi është një politikan aksidental dhe i pa parashikushëm politikisht.

“Hashimi është një politikan aksidental dhe i pa parashikushëm politikisht, kjo i bjen se nuk është politikan por është prishës dhe ndreqës me teke personale, jo për shkak kushtetutes që ndalon diçka, ai kishte hap debat për shkëmbime territoriale, përderisa Ramushi është i njejtë por vetëm në format negativ që nuk kupton shumë nga politka por kupton mirë shumë për të bërë pengesa apo për të ndal trenin politik siç ishte rasti i taksës me Serbinë, pra këto dy figura do të duhej t’i takonin të kaluarës e jo të tashmes politike të shtetit, ata kanë merita por janë bërë pengesë në kohën e zhvillimeve plotësisht të reja, tash kërkohen politikan energjik, të mençur dhe reformues por jo më të tillë qe 20 vjet çfarë i kishte shteti”, përfundon Bujrani.

Continue Reading

News

LAJM I FUNDIT: Milaim Zeka për Albin Kurtin, ka fjalë të rënda ndaj tijë e quan edhe abuzues i shekullit

Published

on

Gazetari Milaim Zeka ka thënë në emisionin Pressing në T7 se kryetari i VV’së po gënjen të gjithë kur po thotë se do i mbronte veteranët nga Gjykata Speciale.

“Albin Kurti është abuzuesi i shekullit”, tha ai.

“Nuk ka njëri që abuzon sikur ai me patriotizëm me shtetësi me varfëri dhe tani me speciale. Ai kishte thënë se i mbron nga Specialja veteranët. Po të ishte ashtu të gjithë liderët do i thonin eja ti dhe na mbrojë. Por nuk është kështu. Albin Kurti dëmin më të madh në historinë politike të Kosovës ja ka bërë ai dhe VV’ja”, shtoi ai. /Express/

Continue Reading

News

Raka: Ekziston mundësia e riinfeksionit nga COVID-19

Published

on

Mikrobiologu, Lul Raka, ka thënë se ekziston mundësia e riinfeksionit nga COVID-19.

“Janë dy opsione. I pari më i shpeshtë dhe më reali është se një pjesë e pacientëve nëse janë pozitivë vazhdojnë me qenë pozitivë për disa javë me radhë, ka raste për gjashtë javë. Edhe pse pacienti në fillim ka pasur simptome mirëpo më vonë jo, edhe në këto raste interpretimi ka qenë që ajo është fazë kur imuniteti i organizmit e largon virusin nga trupi”, ka thënë Raka. “Mirëpo një nga mangësitë e testimeve PCR është e ai nuk e dallon a është virus i gjallë apo janë pjesëza të virusit që nuk janë infektive. Në shumicën e rasteve këto janë pjesëza të virusit që s’janë infektive. Pra, nëse s’ka simptome nuk e bart infeksionin”.

Ai ka thënë se rastet e riinfkesionit janë të rralla.

“Interesante ka qenë rasti i parë i riinfeksionit, kjo mundet me u përcaktuar me sekuencionim, një metodë gjenetike që tregon se ai virusi i parë dhe i dyti gjenetikisht a janë të njëjtë apo ndryshojnë. Nëse janë të njëjtë është vazhdim, nëse ndryshojnë atëherë ka riinfeksion. Deri sot në botë janë pesë raste të tilla. Teorikisht e praktikisht ka mundësi me u përsërit, mirëpo gjasat janë me pas të njëjtin virus”, ka thënë Raka.

Continue Reading

News

Gjiko e ka emocionuar Elitën me veprimin e fundit

Published

on

Moderatorja, Elita Rudi, është një prej emrave më të përfolur në publik.

Ajo është shumë e komentuar sidomos për jetën e saj private, shkruan ORAinfo.

Elita është shumë aktive në rrjetet sociale me postime të ndryshme.

Në foton e fundit ajo e ka publikuar Gjikon duke e pastruar Zërin.

Duket se ky gjest i ka pëlqyer shumë Elitës./ORAinfo/

p data-revive-zoneid=”4″ data-revive-id=”b4a7c49f3a3ff04048ce2ff39a709417″>p>

Komento:

Continue Reading

Trending