Connect with us

News

Haradinaj-Stublla flet me homologun irlandez, pajtohen për thellim të bashkëpunimit

Published

on

Ministrja e Punëve të Jashtme e Kosovës, Meliza Haradinaj Stublla, ka zhvilluar sot një bisedë telefonike me Ministrin e Jashtëm dhe të Mbrojtjes të Republikës së Irlandës, Simon Coveney.

Kryediplomatja Haradinaj-Stublla, pasi ka shprehur mirënjohje për Irlandën si pjesë e grupit të parë të shteteve që kanë njohur Kosovën në ditët e para të shpalljes së pavarësisë, e ka njoftuar Ministrin Coveney për Marrëveshjen e Uashingtonit, dhe kërkoi që edhe Irlanda të përkrahë njohjen reciproke në kufijtë ekzistues si epilog përfundimtar mes Kosovës dhe Serbisë.

“Ministri Coveney më konfirmoi përkrahjen e fuqishme të Irlandës për zgjerimin e Bashkimit Evropian drejt Ballkanit Perëndimor, duke theksuar se anëtarësimi në BE do të ketë efekt të fuqishëm transforumes dhe ndikim të madh stabilizues në rajon”, është shprehur Haradinaj, transmeton Klan Kosova.

“U pajtuam që të thellojmë bashkëpunimin bilateral për të forcuar lidhjet tona politike e ekonomike, dhe të orientojmë rininë e Kosovës drejt BE-së – në shtëpinë e tyre natyrale, gjeografike e politike”.

Continue Reading

News

LAJM I FUNDIT: Milaim Zeka për Albin Kurtin, ka fjalë të rënda ndaj tijë e quan edhe abuzues i shekullit

Published

on

Gazetari Milaim Zeka ka thënë në emisionin Pressing në T7 se kryetari i VV’së po gënjen të gjithë kur po thotë se do i mbronte veteranët nga Gjykata Speciale.

“Albin Kurti është abuzuesi i shekullit”, tha ai.

“Nuk ka njëri që abuzon sikur ai me patriotizëm me shtetësi me varfëri dhe tani me speciale. Ai kishte thënë se i mbron nga Specialja veteranët. Po të ishte ashtu të gjithë liderët do i thonin eja ti dhe na mbrojë. Por nuk është kështu. Albin Kurti dëmin më të madh në historinë politike të Kosovës ja ka bërë ai dhe VV’ja”, shtoi ai. /Express/

Continue Reading

News

Raka: Ekziston mundësia e riinfeksionit nga COVID-19

Published

on

Mikrobiologu, Lul Raka, ka thënë se ekziston mundësia e riinfeksionit nga COVID-19.

“Janë dy opsione. I pari më i shpeshtë dhe më reali është se një pjesë e pacientëve nëse janë pozitivë vazhdojnë me qenë pozitivë për disa javë me radhë, ka raste për gjashtë javë. Edhe pse pacienti në fillim ka pasur simptome mirëpo më vonë jo, edhe në këto raste interpretimi ka qenë që ajo është fazë kur imuniteti i organizmit e largon virusin nga trupi”, ka thënë Raka. “Mirëpo një nga mangësitë e testimeve PCR është e ai nuk e dallon a është virus i gjallë apo janë pjesëza të virusit që nuk janë infektive. Në shumicën e rasteve këto janë pjesëza të virusit që s’janë infektive. Pra, nëse s’ka simptome nuk e bart infeksionin”.

Ai ka thënë se rastet e riinfkesionit janë të rralla.

“Interesante ka qenë rasti i parë i riinfeksionit, kjo mundet me u përcaktuar me sekuencionim, një metodë gjenetike që tregon se ai virusi i parë dhe i dyti gjenetikisht a janë të njëjtë apo ndryshojnë. Nëse janë të njëjtë është vazhdim, nëse ndryshojnë atëherë ka riinfeksion. Deri sot në botë janë pesë raste të tilla. Teorikisht e praktikisht ka mundësi me u përsërit, mirëpo gjasat janë me pas të njëjtin virus”, ka thënë Raka.

Continue Reading

News

Gjiko e ka emocionuar Elitën me veprimin e fundit

Published

on

Moderatorja, Elita Rudi, është një prej emrave më të përfolur në publik.

Ajo është shumë e komentuar sidomos për jetën e saj private, shkruan ORAinfo.

Elita është shumë aktive në rrjetet sociale me postime të ndryshme.

Në foton e fundit ajo e ka publikuar Gjikon duke e pastruar Zërin.

Duket se ky gjest i ka pëlqyer shumë Elitës./ORAinfo/

p data-revive-zoneid=”4″ data-revive-id=”b4a7c49f3a3ff04048ce2ff39a709417″>p>

Komento:

Continue Reading

Trending