Ish-themeluesi i LPK-së: Specialja e ka burimin te këta dy politikanë: Turpi s’ka kufi

Ish-themeluesi i LPK-së: Specialja e ka burimin te këta dy politikanë: Turpi s’ka kufi

Njohësi i çështjeve juridike dhe njëri ndër themeluesit e Lëvizjes Popullore të Kosovës, Muhamet Kelmendi, ka reaguar pas tri arrestimeve nga Gjykata Speciale ndaj ish-luftëtarëve të UÇK-së.

Ai ka publikuar listën e deputetëve të cilët votuan më 2015 formimin e Gjykatë Speciale, duke i akuzuar ata se i bën një dëm të madh Kosovës dhe luftës së UÇK-së, përcjell Bota sot.

Kelmendi ka pyetur se pse Hashim Thaçi, Isa Mustafa dhe këta deputetë nuk kërkuan formimin e Gjykatës Speciale për gjenocidin serb, para se të formohej kjo e tanishmja.

“Baza e Gjykatës Speciale, ajo që ka krijuar tabanin për veprime gjyqësore dhe të padrejta kundër UÇK-së, e ka burimin te Hashim Thaçi dhe te Isa Mustafa”, ka shkruar Kelmendi në një postim në Facebook.

Reagimi i tij i plotë:

Deputetet qe e votuan Gjykaten Speciale ne Kuvendin e Kosoves

Lista me emerat e deputeteve qe kane votuar Gjykaten Speciale eshte marr nga arhiva e Kuvendit te Kosoves.

Nese ka deputete ne liste qe nuk e kane votuar gjykaten e gjinden ne liste, lypset te shkojne ne Kuvend dhe te kerkojne largimin e tyre nga lista qe ekziston.

(…)

Baza e Gjykates Speciale, ajo qe ka krijuar tabanin per veprime gjyqesore dhe te padrejta kunder UCK-se, e ka burimin te Hashim Thaci dhe te Isa Mustafa.

Z Thaci me presion ndaj deputeteve dhe shume te tjere pa vetedije dhe me qellim qe te denigrohet UCK-ja e votuan Gjykaten Speciale,, e cila sot vetem kunder UCK po vepron.

Kete gjykate e votuan te tere deputetet e PDK-se, te LDK -se dhe shumica e deputeteve te AAK-se dhe te AKR-se.

Turpi i z.Thaci, z.Mustafa dhe te tere deputeteve qendron ne faktin se ata nuk kerkuan Gjykate Speciale per krimet e luftes, per dhunen dhe per gjenocidin qe beri shteti serb kunder shqiptareve ne Kosove. Madje nuk e futen ne kete gjykate as krimet me te thjeshta serbe ne Kosove.

Eshte anomali qe te kalojne pa u denuar kriminelet si Vucic dhe Dacic, sikunder edhe te tjeret.

Ata vrane dhe masakruan mbi 13 mije shqiptare. Rreth 20 mije femera shqiptare u perdhunuan, ndersa mbi 150 mije objekte u shkaterruan. Nen sundimin e gjenocidit serb u debuan mbi 1milion shqiptare.

Per tere kete dhune nuk u denua askush nga shteti kriminal serb.

Dhe, sikurse mos te ishte keshtu, Kuvendi i Kosoves nen ndikimin e Hashim Thacit dhe te Isa Mustafes, e votuan Gjykaten vetem per UCK.

Turpi dhe poshteresia nuk kan kufi!

Po kush jane ata deputete te Kuvendit qe e votuan kete marifetllak shume te demshem per Kosove.

Me poshte jane emerat.

Shaip Muja,PDK
Azem Syla,PDK
Elmi Recica,PDK
Latif Gashi,PDK
Bekim Haxhiu,PDK
Zenun Pajaziti,PDK
Behar Selimi,PDK
Adem Grabovci,PDK
Fatmir Xhelili,PDK
Halit Krasniqi,PDK
Rame Vataj,PDK
Ramiz Ladrovci,PDK
Flora Brovina,PDK
Sala Berisha-Shala,PDK
Blerta Deliu-Kodra,PDK
Justina Pula,PDK
Salihe Mustafa,PDK
Xhevahire Izmaku,PDK
27,PDK Safete Hadergjonaj,PDK
Arsim Bajrami,PDK
Berat Buzhala,PDK
Kurtan Kajtazi,PDK
Valbona Dibra,PDK
Sabri Hamiti,LDK
Ismet Beqiri,LDK
Arben Gashi,LDK
Kimete Bytyqi,LDK
Hatim Baxhaku,LDK
Naser Osmani,LDK
Anton Quni,LDK
Hashim Deshishku,LDK
Eqrem Kryeziu,LDK
Bahri Thaqi,LDK
Ali Sadriu,LDK
Skender Hyseni
Vjosa Osmani,LDK
Armend Zemaj,LDK
Xhavit Uka,LDK
Haki Demolli,LDK
Salih Morina,LDK
Nazane Breca,LDK
Sadri Ferati,LDK
Rita Hajzeraj-Beqaj,LDK
Teuta Sahatqija,LDK
Lirije Kajtazi,LDK
Lutfi Zharku,LDK
Hykmete Bajrami,LDK
Xhafer Tahiri,LDK
Aferdita Berisha-Shaqiri,LDK
Vjollca Krasniqi,LDK
Alma Lama,LDK
Muhamet Mustafa,LDK
Donika Kadaj-Bujupi,AAK
Blerim Shala,AAK
Ramiz Kelmendi,AAK
Bali Muharremaj,AAK
Ardian Gjini,AAK
Burim Ramadani,AAK
Kymete Bajraktari,AAK
Teuta Haxhiu,AAK
Myzejene Selmani,AKR
Sevdije Lama,AKR
Gezim Kelmendi,AKR
Suzan Novoberdaliu,AKR
Jeton Svirca,AKR

Le te dihet se me kete votim te lartepermendurit ia bene nje deme te madh shtetit te Kosoves dhe luftes clirimtare te bere nga UCK.

Pse keta deputete nuk kerkuan dhe nuk e votuan Gjykaten Speciale per te gjitha krimet e bera ne Kosove, pavaresisht perkatesise nacionale?

Pse nuk e kerkuan qe pa krijuar Gjykate Speciale per gjenocidin serb mos te votohet kjo gjykate?

Ka shume pseja!

Por, keta deputete me Thacin e ne Mustafen bartin pergjegjesine per demet qe aktualisht po i behet Kosoves ne arenen nderkombetare.

Valle nuk e kane ditur se do te krijohet kjo gjendje!

Cfare te thuhet ne bote per thirrjet dhe dyshimet ndaj veprimtareve me te devotshem te ceshtjes!

Nuk mendonin keta deputete me thelle!

Po si t’i behet tash luftes speciale nga Serbia, Rusia e shtetet tjera kunder Kosove neper qendrat vendosese ne bote!!

Nuk eshte ditur kjo!

Marri.