Connect with us

News

Kosovari nga Lozana dënohet në Austri

Published

on

Një kosovar është kapur në kufirin zviceran me 96 kuti që kanë secila nga 10 paqeta cigaresh, të cilat hajdutët i kanë vjedhur në janar në një shitore duhani në Dornbirn të Austrisë.

Ai është dënuar në gjykatën rajonale të Feldkirch-ut me gjashtë muaj burg për marrjen e mallrave të vjedhura, shkruan tagblatt.ch.

Kur ishte plaçkitur një shitore duhani në Dornbirn në janar të këtij viti me ç`rast mungonin 96 kuti me paqeta cigaresh dhe disa puro, autoritetet kishin nisur hetimet kundër “personit të panjohur”.

Për sa u përket hajdutëve, gjendja vazhdon të jetë po ajo: ata janë të panjohur, transmeton albinfo.ch. Por njeriu që kishte marrë përsipër cigaret dhe donte t’i shiste ato tani është kapur dhe dënuar me gjashtë muaj burg për mallrat e vjedhura.

Kosovari i cili ka një precedent penal penal në Zvicër, jeton në Lozanë. Ai ka marrë pthirrjen, por nuk ka udhëtuar për të marrë pjesë në procesin gjyqësor në gjykatën rajonale në Feldkirch.

Në Zvicër, ky person që punon si mjeshtër për shtrimin e pllakave ishte dënuar disa herë, ndër të tjera, për vjedhje, kështu që burgu nuk është ndovendbanim i panjohur për të.

31 vjeçari, i cili pretendon se fiton 5,000 franga zvicerane në muaj, u kap në doganë gjatë një inspektimi rutinë në Rheintalautobahn në Hörbranz, transmeton albinfo.ch. Me rastin e kontrollimit të makinës së tij ishte zbuluar malli i vjedhur.

Një regjistrim i të dhënave të thirrjeve telefonike nuk mund të provonte se ai kishte qenë atje kur qe thyer dyqani i duhanit.

Malli i vjedhur u arrit të sigurohej, gjë që pati një efekt pozitiv në masën e dënimit, përcjell albinfo.ch. Nga ana tjetër, tre precedentet përkatëse penale të kosovarit, kanë vepruar si rrethana rënduese.

Ai është dënuar në mungesë. Pasi që vendimi t`i dërgohet me postë, ai ka mundësinë ta kundërshtojë ose ta pranojë atë.

Continue Reading

News

LAJM I FUNDIT: Milaim Zeka për Albin Kurtin, ka fjalë të rënda ndaj tijë e quan edhe abuzues i shekullit

Published

on

Gazetari Milaim Zeka ka thënë në emisionin Pressing në T7 se kryetari i VV’së po gënjen të gjithë kur po thotë se do i mbronte veteranët nga Gjykata Speciale.

“Albin Kurti është abuzuesi i shekullit”, tha ai.

“Nuk ka njëri që abuzon sikur ai me patriotizëm me shtetësi me varfëri dhe tani me speciale. Ai kishte thënë se i mbron nga Specialja veteranët. Po të ishte ashtu të gjithë liderët do i thonin eja ti dhe na mbrojë. Por nuk është kështu. Albin Kurti dëmin më të madh në historinë politike të Kosovës ja ka bërë ai dhe VV’ja”, shtoi ai. /Express/

Continue Reading

News

Raka: Ekziston mundësia e riinfeksionit nga COVID-19

Published

on

Mikrobiologu, Lul Raka, ka thënë se ekziston mundësia e riinfeksionit nga COVID-19.

“Janë dy opsione. I pari më i shpeshtë dhe më reali është se një pjesë e pacientëve nëse janë pozitivë vazhdojnë me qenë pozitivë për disa javë me radhë, ka raste për gjashtë javë. Edhe pse pacienti në fillim ka pasur simptome mirëpo më vonë jo, edhe në këto raste interpretimi ka qenë që ajo është fazë kur imuniteti i organizmit e largon virusin nga trupi”, ka thënë Raka. “Mirëpo një nga mangësitë e testimeve PCR është e ai nuk e dallon a është virus i gjallë apo janë pjesëza të virusit që nuk janë infektive. Në shumicën e rasteve këto janë pjesëza të virusit që s’janë infektive. Pra, nëse s’ka simptome nuk e bart infeksionin”.

Ai ka thënë se rastet e riinfkesionit janë të rralla.

“Interesante ka qenë rasti i parë i riinfeksionit, kjo mundet me u përcaktuar me sekuencionim, një metodë gjenetike që tregon se ai virusi i parë dhe i dyti gjenetikisht a janë të njëjtë apo ndryshojnë. Nëse janë të njëjtë është vazhdim, nëse ndryshojnë atëherë ka riinfeksion. Deri sot në botë janë pesë raste të tilla. Teorikisht e praktikisht ka mundësi me u përsërit, mirëpo gjasat janë me pas të njëjtin virus”, ka thënë Raka.

Continue Reading

News

Gjiko e ka emocionuar Elitën me veprimin e fundit

Published

on

Moderatorja, Elita Rudi, është një prej emrave më të përfolur në publik.

Ajo është shumë e komentuar sidomos për jetën e saj private, shkruan ORAinfo.

Elita është shumë aktive në rrjetet sociale me postime të ndryshme.

Në foton e fundit ajo e ka publikuar Gjikon duke e pastruar Zërin.

Duket se ky gjest i ka pëlqyer shumë Elitës./ORAinfo/

p data-revive-zoneid=”4″ data-revive-id=”b4a7c49f3a3ff04048ce2ff39a709417″>p>

Komento:

Continue Reading

Trending