Connect with us

News

Kusari – Lila për Asociacionin: Me këtë diskurs, dëmtimi i shtetësisë së Kosovës do të jetë i madh

Published

on

Deputetja Mimoza Kusari – Lila në emisionin “Desku” ka komentuar deklaratat e sotme të krerëve të Kosovës dhe Serbisë rreth takimit të nesërm në Bruksel.

Pala kosovare ka deklaruar se nuk do të diskutojë për Asociacionin, derisa ajo serbe ka deklaruar se do të diskutohet vetëm për këtë temë.

E ky diskurs, sipas Kusari-Lilës, mund ta dëmtojë edhe më shumë shtetësinë e Kosovës.

“Pala serbe deklaron se do të diskutojë vetëm për Asociacionin. Duke e parë paternin e informacioneve që vjen nga Kosova dhe nga Serbia, e shohim se në vazhdimësi po mbizotëron ajo çfarë po deklaron Serbia, e jo Kosova. Deri më tash i kemi parë deklarimet e Hotit para se të shkojë në Ëashington se nuk do të diskutohet Ujmani, Mini-Schengeni, këto janë hipoteza. Nëse tash thotë se nuk mund të diskutohet Asociacioni i Komunave pa e premtuar Serbia njohjen është e kotë, sepse Serbia nuk po e premton njohjen. Në fakt Serbia është duke punuar intensivisht që jo mos me ndodh njohja, por me u dëmtuar shtetësia e Kosovës në formatin që ka qenë funksionuar deri më tash”, ka thënë Kusari-Lila. “E kemi një rrëshqitje të rrezikshme të temave dhe unë frikësohem se lejimi i vazhdimit të këtij diskursi do të jetë ende më shumë në dëm të shtetësisë së Kosovës”.

Kusari-Lila është e befasuar edhe me deklaratën e presidentit Hashim Thaçi, i cili paralajmëroi se në Bruksel do të diskutohet për Asociacionin me ç’rast ka bërë thirrje nga Kuvendi që të ndalet Hoti.

“Një element tjetër befasie ishte qasja e presidentit të Kosovës, i cili paralajmëroi temën e Asociacionit në Bruksel dhe i thërret Kuvendit që ta ndalë kryeministrin Hoti. Rezolutat e Kuvendit nuk është se kanë pasur një ndikim të drejtpërdrejt. Ta shohim si sillet PDK-ja. E shoh ose si taktizim të tij, për të ndryshuar kursin ose për të pozicionuar peshën e vendimmarrjes tek zyra e tij. Jam e befasuar që nuk ka pasur koordinim, pasi deri më tani ka pasur ndërmjet Hotit dhe Thaçit. Dhe të vijë deri në këtë pikë tash vetëm ka ndonjë ndryshim, ose nuk ka pasur marrëveshje për të cilën këta kanë pas ndërmjet veti. Dhe ky është një presion publik që presidenti ia bën kryeministrit që të kryejë obligimet që i ka marrë dhe nuk i ka kryer. Po them prapë, kjo mund të mbetet në nivel spekulimi për arsye se nuk kam informacion se pse ka ardhur kjo deklaratë”, ka thënë ajo.

Continue Reading

News

LAJM I FUNDIT: Milaim Zeka për Albin Kurtin, ka fjalë të rënda ndaj tijë e quan edhe abuzues i shekullit

Published

on

Gazetari Milaim Zeka ka thënë në emisionin Pressing në T7 se kryetari i VV’së po gënjen të gjithë kur po thotë se do i mbronte veteranët nga Gjykata Speciale.

“Albin Kurti është abuzuesi i shekullit”, tha ai.

“Nuk ka njëri që abuzon sikur ai me patriotizëm me shtetësi me varfëri dhe tani me speciale. Ai kishte thënë se i mbron nga Specialja veteranët. Po të ishte ashtu të gjithë liderët do i thonin eja ti dhe na mbrojë. Por nuk është kështu. Albin Kurti dëmin më të madh në historinë politike të Kosovës ja ka bërë ai dhe VV’ja”, shtoi ai. /Express/

Continue Reading

News

Raka: Ekziston mundësia e riinfeksionit nga COVID-19

Published

on

Mikrobiologu, Lul Raka, ka thënë se ekziston mundësia e riinfeksionit nga COVID-19.

“Janë dy opsione. I pari më i shpeshtë dhe më reali është se një pjesë e pacientëve nëse janë pozitivë vazhdojnë me qenë pozitivë për disa javë me radhë, ka raste për gjashtë javë. Edhe pse pacienti në fillim ka pasur simptome mirëpo më vonë jo, edhe në këto raste interpretimi ka qenë që ajo është fazë kur imuniteti i organizmit e largon virusin nga trupi”, ka thënë Raka. “Mirëpo një nga mangësitë e testimeve PCR është e ai nuk e dallon a është virus i gjallë apo janë pjesëza të virusit që nuk janë infektive. Në shumicën e rasteve këto janë pjesëza të virusit që s’janë infektive. Pra, nëse s’ka simptome nuk e bart infeksionin”.

Ai ka thënë se rastet e riinfkesionit janë të rralla.

“Interesante ka qenë rasti i parë i riinfeksionit, kjo mundet me u përcaktuar me sekuencionim, një metodë gjenetike që tregon se ai virusi i parë dhe i dyti gjenetikisht a janë të njëjtë apo ndryshojnë. Nëse janë të njëjtë është vazhdim, nëse ndryshojnë atëherë ka riinfeksion. Deri sot në botë janë pesë raste të tilla. Teorikisht e praktikisht ka mundësi me u përsërit, mirëpo gjasat janë me pas të njëjtin virus”, ka thënë Raka.

Continue Reading

News

Gjiko e ka emocionuar Elitën me veprimin e fundit

Published

on

Moderatorja, Elita Rudi, është një prej emrave më të përfolur në publik.

Ajo është shumë e komentuar sidomos për jetën e saj private, shkruan ORAinfo.

Elita është shumë aktive në rrjetet sociale me postime të ndryshme.

Në foton e fundit ajo e ka publikuar Gjikon duke e pastruar Zërin.

Duket se ky gjest i ka pëlqyer shumë Elitës./ORAinfo/

p data-revive-zoneid=”4″ data-revive-id=”b4a7c49f3a3ff04048ce2ff39a709417″>p>

Komento:

Continue Reading

Trending