Connect with us

News

Trajkoviç: Marrëveshja e nënshkruar në Uashington është tërmet politik për Vuçiqin

Published

on

Politikania serbe nga Kosova Rada Trajkoviç ka vlerësuar se ,marrëveshja e nënshkruar në Uashington përbën “tërmet të madh politik për Vuçiqin” shkruan “Danas” transmeton “ Bota Sot”.

„Vendimi që ka nënshkruar e sjell në konflikt me Kinën edhe Rusinë në një farë mënyre, por eksplicite me Kinën. Ai ka pranuar obligime nga shteti amerikan për të vazhduar jetën e vetë politike” tha ajo.

Duke parë se bisedimet ishin jo transparente dhe të mbyllura, ajo shtoi se është normale “ që jemi frikësuar çdo gjëje që mund ndodhë në Shtëpinë e Bardhë”.

Trajkoviç tha se “ShBA do të japin kredi dhe të marrin monopolin në çdo gjë që ndërtohet me ato kredi”.

„Në fund të fundit askush nuk fal para kot, si dihet me investimet kineze erdh fuqia punëtore nga atje dhe ata bënë depërtim ne Evropë dhe Tramp kishte synim përjashtimin e Kinës nga projektet e mundshme” tha ajo.

Kjo ka bërë sipas asaj, që “Vuçiq në thelb të shkëpus raportet me vëlla-un  e vetë Si”.

„Kjo do të thotë se një karrige u mënjanua. Prioritet është marrëveshja për gazin dhe Vuçiq zgjodhi karrigen tjetër nga partneri tjetër. Ky është tërmet politik i Vuçiqit dhe vendimet e nënshkruara e sjellin në konflikt me Kinën edhe Rusinë, por ai ka pranuar obligime shtetërore amerikane për të vazhduar jetën politike “, tha Trajkoviç.

Ajo nuk sheh për “serbët e Kosovës ndonjë përfitim apo përpjekje për ata “.

„Këtu më së shumti përfiton Kisha Ortodokse duke ju falënderuar krerëve të saj, që zhvilluan diplomaci me krerët kishtar dhe kjo hedh poshtë përpjekjet e shqiptarëve pt përkatësinë e martireve edhe kishave. Kjo për ne është më e rëndësishmja sepse me vendime nuk rrezikohet Deçani dhe kjo është përfitim” “, tha Trajkoviç.

“Edhe shqiptarët janë të hutuar me këtë marrëveshje, dhe kanë hyrë në probleme dhe ka reaguar edhe Turqia “, nënvizoi ajo.

„Vuçiq çdo gjë që bënë nuk e bënë për Serbinë, por për vete edhe njerëzit problematik. Po përpiqet të vazhdoj disi edhe ruaj monopolin në pushtet dhe besoj se administrata amerikane nuk do ta lejoj edhe një autokrat dhe mënyrën si qeveris “, ka thënë ajo për Kosovonline.

Continue Reading

News

LAJM I FUNDIT: Milaim Zeka për Albin Kurtin, ka fjalë të rënda ndaj tijë e quan edhe abuzues i shekullit

Published

on

Gazetari Milaim Zeka ka thënë në emisionin Pressing në T7 se kryetari i VV’së po gënjen të gjithë kur po thotë se do i mbronte veteranët nga Gjykata Speciale.

“Albin Kurti është abuzuesi i shekullit”, tha ai.

“Nuk ka njëri që abuzon sikur ai me patriotizëm me shtetësi me varfëri dhe tani me speciale. Ai kishte thënë se i mbron nga Specialja veteranët. Po të ishte ashtu të gjithë liderët do i thonin eja ti dhe na mbrojë. Por nuk është kështu. Albin Kurti dëmin më të madh në historinë politike të Kosovës ja ka bërë ai dhe VV’ja”, shtoi ai. /Express/

Continue Reading

News

Raka: Ekziston mundësia e riinfeksionit nga COVID-19

Published

on

Mikrobiologu, Lul Raka, ka thënë se ekziston mundësia e riinfeksionit nga COVID-19.

“Janë dy opsione. I pari më i shpeshtë dhe më reali është se një pjesë e pacientëve nëse janë pozitivë vazhdojnë me qenë pozitivë për disa javë me radhë, ka raste për gjashtë javë. Edhe pse pacienti në fillim ka pasur simptome mirëpo më vonë jo, edhe në këto raste interpretimi ka qenë që ajo është fazë kur imuniteti i organizmit e largon virusin nga trupi”, ka thënë Raka. “Mirëpo një nga mangësitë e testimeve PCR është e ai nuk e dallon a është virus i gjallë apo janë pjesëza të virusit që nuk janë infektive. Në shumicën e rasteve këto janë pjesëza të virusit që s’janë infektive. Pra, nëse s’ka simptome nuk e bart infeksionin”.

Ai ka thënë se rastet e riinfkesionit janë të rralla.

“Interesante ka qenë rasti i parë i riinfeksionit, kjo mundet me u përcaktuar me sekuencionim, një metodë gjenetike që tregon se ai virusi i parë dhe i dyti gjenetikisht a janë të njëjtë apo ndryshojnë. Nëse janë të njëjtë është vazhdim, nëse ndryshojnë atëherë ka riinfeksion. Deri sot në botë janë pesë raste të tilla. Teorikisht e praktikisht ka mundësi me u përsërit, mirëpo gjasat janë me pas të njëjtin virus”, ka thënë Raka.

Continue Reading

News

Gjiko e ka emocionuar Elitën me veprimin e fundit

Published

on

Moderatorja, Elita Rudi, është një prej emrave më të përfolur në publik.

Ajo është shumë e komentuar sidomos për jetën e saj private, shkruan ORAinfo.

Elita është shumë aktive në rrjetet sociale me postime të ndryshme.

Në foton e fundit ajo e ka publikuar Gjikon duke e pastruar Zërin.

Duket se ky gjest i ka pëlqyer shumë Elitës./ORAinfo/

p data-revive-zoneid=”4″ data-revive-id=”b4a7c49f3a3ff04048ce2ff39a709417″>p>

Komento:

Continue Reading

Trending